IFS
Kinek ajánljuk az IFS rendszer bevezetését:
Minden olyan élelmiszeripari gyártónak, akik nem csak Magyarország területén kívánják az általuk előállított/előkészített termékeket értékesíteni. Továbbá a nagyobb áruházláncokba sem lehet IFS rendszer működtetése/tanúsítása nélkül belépni.
Mi az IFS?
Nemzetközi Élelmiszeripari Szabvány, amelyet német és francia intézmények és szervezetek alakítottak ki. Az ISO 9001 szabványra , a HACCP-re, az élelmiszerbiztonságra és az EU-s jogszabályokra épül.
Több szabvány született az élelmiszerláncban tevékenykedő vállalkozások részére:
- IFS-Food: élelmiszer-előállítók számára ír elő követelményeket tartalmazza. Az IFS-Food V7 verzióját 2021.július 1-től kell alkalmazni.
- IFS-Logistics V2.3: logisztikai szolgáltatók alkalmazhatják (logisztikai központok, szállítmányozók), mindazok, akik már csomagolt terméket kezelnek, ez lehet élelmiszer vagy nem élelmiszer termék is. A szabvány jelen verzióját 2021.október 1-től kell alkalmazni.
- IFS-Broker V3.1: azok alkalmazhatják, akik csak kereskednek a termékekkel, de közvetlenül nem kerülnek kapcsolatba azokkal. Az IFS-Broker V3.1 verzióját 2021.október 1-től kell alkalmazni.
- IFS-Logistics és IFS-Broker kombinálása: azon cégek számára, akik logisztikai tevékenységük mellett önálló kereskedelmi tevékenységet is végeznek, lehetőség van a két szabvány együttes alkalmazására és tanúsítására.
Jellemzői:
- a minőségpolitikára és a vevői igényekre fókuszál,
- elsősorban a sajátmárkás termékek élelmiszerbiztonsági hátterének kialakítására született, de a szabvány alkalmazható a mezőgazdasági termelést követő feldolgozás és előállítás minden szakaszában,
- kiemelt jelentőséget kap a nyomonkövetés, amellyel mindig biztosítható az azonosítás, a termék beszerzésétől az értékesítésig,
- kiépítésének feltétele, hogy a vállalat rendelkezzen működő HACCP rendszerrel,
- a rendszer alkalmazásával javul a beszállítók és termékek megbízhatósága.
IFS-Food szabvány 5 súlypontja és legfontosabb követelményei:
1. Vezetőség felelőssége
2. Követelményrendszer kialakítása és a minőségirányítás
3. Erőforrás-menedzsment
4. Termék-előállítás folyamata
5. Mérés, ellenőrzés és javítások rendszere
6. Élelmiszervédelmi terv
Vissza az előző oldalra