- online képzések
- minőségirányítás
- cégünkről
- Kapcsolat
ISCC EU szabvány alapjai
A nemzetközi mezőgazdasági és bioenergia piacokon eddig nem volt semmilyen azonosítási rendszer arra vonatkozóan, hogy az élelmiszert, a folyékony biomasszát és a bioüzemanyagokat fenntartható módon állítják-e elő. A termékek értékesítésénél az ár a meghatározó, nem a minőség, ezért a piac nem ösztönöz a fenntarthatósági követelmények teljesítésére. Ennek a hiányosságnak a megszűntetésére egy kezdeményezés indult a biomassza termelés és termékek megkülönböztetésére, aminek az eredményeként kidolgozásra került az ISCC szabványcsoport. Az ISCC EU szabvány szerinti tanúsítás egy eszköz a fenntarthatósági követelményeknek megfelelő termékek megkülönböztetésére a piacon. Támogatja azokat a termelőket és feldolgozókat, amelyek felelős gazdálkodást folytatnak.
Az ISCC szabvány alapja a 2018/2001/EK irányelv, amely közös keretet hoz létre a megújuló energiaforrásokból előállított energia támogatására. Kötelező nemzeti célkitűzéseket állapít meg a megújuló energiaforrásokból előállított energiának a teljes bruttó energiafogyasztásban képviselt összarányára és a megújuló energiaforrásokból előállított energiának a közlekedésben felhasznált részarányára vonatkozóan.
E követelmények teljesítéséhez kötelező, illetve önkéntesen alkalmazható előírások állnak rendelkezésre. A fenti irányelv hazai végrehajtásának kereteit a 821/2021. (XII.28.) Kormányrendelet szabályozza, amelynek betartása minden biomassza termelő és kereskedő, valamint fenntarthatósági igazolást kiállító számára kötelező. Az ISSC szabvány alkalmazása önkéntes. Ez egy független tanúsítási rendszer, amely a fenntarthatósági követelményeknek való megfelelőséget igazolja.
Az ISCC lánc szereplői:
Az elsődleges termelők megfelelőségi nyilatkozatot állíthatnak ki, abban az esetben, ha teljesítik a fenntarthatósági követelményeket. Ezeket a nyilatkozatokat az első gyűjtőpontoknak be kell kérniük a termelőtől. Az első gyűjtőpontok és a feldolgozásban részt vevők kaphatnak ISCC tanúsítványt, amennyiben a szabvány követelményeit teljesítik. A szabvány legfontosabb eleme a bejövő és kimenő biomassza mennyiségek/súlyok dokumentálása.
A szabvány alapelvei:
1. alapelv: Biomassza nem termelhető nagy biodiverzítású, magas széntartalmú és vizes élőhelyeken. (2018/2001/EC Direktíva)
2. alapelv: Biomasszát felelős környezetgazdálkodás mellett lehet termelni. Ez magába foglalja a talaj, a víz és a levegő védelmét és a Jó mezőgazdasági Gyakorlat alkalmazását.
3. alapelv: Biztonságos munkafeltételek biztosítása, megfelelő tréningek és képességek alkalmazásával, védőruhák biztosításával és balesetek esetén gyors segítségnyújtással.
4. alapelv: A biomassza termelés nem veszélyeztethet emberi, munka vagy tulajdonjogot. Támogatnia kell a felelős foglalkoztatást, a dolgozók egészségét, biztonságát és jólétét és felelős társadalmi kapcsolatokon kell alapulnia.
5. alapelv: A biomassza termelésnek be kell tartani az aktuális helyi és nemzeti törvényeket, és követnie kell az érvényes nemzetközi megállapításokat.
6. alapelv: Jó menedzsment gyakorlatot kell megvalósítani.
A szabvány felépítése:
ISCC 201 A rendszer alapjai
ISCC 202 Fenntarthatósági követelmények
ISCC 203 Nyomonkövethetőség
ISCC 204 Tömegmérleg számítás módszere
ISCC 205 Üvegházhatású gázkibocsátás számítás módszere
ISCC 207 Kockázatértékelés
Vissza az előző oldalra